Rynek nieruchomości w roku 2017

Kupno / sprzedaż nieruchomości bez pośredników
Październik 2, 2015

Jak zauważył ekspert naszego biura nieruchomości – ten rynek w Toruniu nie należy do stabilnych. Według oficjalnych danych, w 2017 r. średnia płaca wynosiła 3200 zł, podczas gdy w granicach miasta, znalezienie tańszego mieszkania niż 3500zł/mkw było prawie niemożliwe.

– Tak więc, najbardziej opłacalnym wydaje się być zakup jednopokojowego mieszkania o obszarze 35 metrów kwadratowych. Wydaje się, że biura nieruchomości będą inwestować przede wszystkim w tanie mieszkania pod wynajem, gdyż napływ klientów zainteresowanych ofertami kupna lub wynajmu powinien być bardzo odczuwalny – przekonuje Nowak.

W 2017 roku czekają nas poważne zmiany w kwestii kredytu mieszkaniowego. Zakup nieruchomości na własność powinien być trudniejszy, a to ze względu na obowiązkowy, wyższy wkład własny – na poziomie 20%. – Wygląda na to, żę osoby chcące kupić lokum warte 300 tys. zł, będą musiały włożyć w transakcję nawet 100 tysięcy w gotówce. Dlaczego kwota jest tak wysoka? 20 proc. (60 tys. zł) trzeba będzie posiadać tytułem wkładu własnego. Koszty transakcyjne i prowizje kredytowe kosztują kolejne 25 tys. zł, a odświeżenie mieszkania pochłonie pozostałe 15 tys. zł – wylicza Nowak.

Wygląda więc na to, że przed naszym biurem nieruchomości i potencjalnymi nabywcami szereg kolejnych wyzwań. Zgodnie z trendem, który rozwija się od kilku lat – w 2017 roku wprowadzane są nowe zasady dotyczące ekologii. Regulacje wprowadzone od 2017 roku są przymiarką do spełnienia unijnych wymagań. Do 2021 roku, nowe budynki mają mieć zerowe zapotrzebowanie na energię.

Komentarze są wyłączone.