Zakup nowego lub używanego mieszkania

 

Zazwyczaj gdy ludzie przygotowują się do zakupu mieszkania lub domu, zastanawiają się nad wieloma bardzo istotnymi kwestiami. Jedną z podstawowych decyzji jest, zakup nowej lub używanej nieruchomości. W większości dziedzin życia panuje powszechna opinia, że nowe jest lepsze od starszego i używanego, samochody, sprzęt rtv, ubrania itd przeważnie chcemy mieć nowe. Podobnie jest z mieszkaniami i domami, jednak, na rynku nieruchomości ta reguła niekoniecznie musi się sprawdzać, a to dlatego, że wszystko zależy od Państwa potrzeb i możliwości finansowych. Warto zatem uważniej zastanowić się nad pozytywnymi i negatywnymi stronami zakupu zarówno nowej nieruchomości jak i używanej. Pragniemy tylko przybliżyć zagadnienie i przedstawić różne warianty a nie  przekonywać do jednego z wyborów, warto by sami Państwo przemyśleli tą sprawę i podjęli właściwą dla Państwa decyzję.
Najważniejsze czynniki decydujące o zakupie nieruchomości:
  • Lokalizacja – bardzo indywidualna kwestia i często jeden z podstawowych czynników decydujących o zakupie nieruchomości
  • Technologia budowy – czy nieruchomość jest energooszczędna, tania w budowie, utrzymaniu itd
  • Remonty  – czy są wymagane czy nie
  • Czas – nieruchomość z rynku wtórnego mamy od ręki , nowe mieszkanie  często kupujemy na papierze przed rozpoczęciem budowy
  • Bezpieczeństwo transakcji – nowe nieruchomości nie są zadłużone kupujemy od developera, na rynku wtórnym różnie bywa
  • Otoczenie i infrastruktura
  • Dodatkowe koszty związane z zakupem i utrzymaniem nieruchomości

Najczęściej popełnianym błędem przez nabywców jest kupno albo wybudowanie domu o zbyt dużej powierzchni. Gdy decydujemy się na zakup domu,  często wychodzimy z założenia, że należy powiększyć powierzchnię mieszkalną i wielu ludzi decyduje się na wybudowanie rezydencji, której wybudowanie może okazać się zbyt kosztowne, nie mówiąc o kosztach utrzymania nieruchomości. Należy pamiętać że jeśli mamy dzieci, budujemy dom nie tylko dla siebie ale też dla nich, co wiąże się z faktem, wysokich kosztów utrzymania nieruchomości jak i kłopotem z utrzymaniem porządku w domu, a także często zdarza się, że zostajemy na starość sami w wielkim domu, ponieważ dzieci często wybierają własne miejsce zamieszkania. Należy także pamiętać o tym , że duży dom jest znacznie trudniej sprzedać. Wystarczy spojrzeć na oferty wtórnego rynku nieruchomości jest wiele dużych domów i rezydencji, które z trudem znajdują nabywców.

Każde z rozwiązań ma swoje zalety. Wynajem domu jest szansą dla ludzi bez zdolności kredytowej, lub ze zdolnością zbyt niską na kupno nieruchomości. Bez wątpienia największą z zalet nowo wybudowanego domu jest fakt, że z założenia, niczego nie musimy w nim naprawiać i remontować a dom jest wybudowany zgodnie z naszymi zaleceniami. Nowo wybudowany dom będzie tańszy w utrzymaniu jeśli zastosujemy nowoczesne technologie i dzięki temu łatwiej będzie nam sprzedać w przyszłości. Natomiast domy  używane często nadające się do remontu są relatywnie tańsze w zakupie, a co za tym idzie wymagają mniejszej zdolności kredytowej. Należy pamiętać, że prace remontowe można sobie rozłożyć w czasie według własnego uznania i możliwości finansowych, co ułatwi nam finansowanie inwestycji.  Może się zdarzyć że znajdziemy domy do remontu o powierzchni około 100 m2 w cenie średniej wielkości mieszkania. Zdarza się, że takie nieruchomości do remontu znajdują się w bardzo dobrej lokalizacji z bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą, co sprawia że są bardzo atrakcyjne. Gdy skorzystamy  z pomocy architekta wnętrz, możemy znacznie zwiększyć wartość takiego domu i sprzedać go z zyskiem lub po prostu szczęśliwie mieszkać w pięknym domu.

Kupno / sprzedaż nieruchomości bez pośredników

Rynek nieruchomości w roku 2012

Nasz ekspert zauważył, że jeśli chodzi o Toruń , według oficjalnych danych, w 2012 r. średnia płaca w Toruniu tojest 3600 zł, podczas gdy w granicach miasta, aby znaleźć tańsze mieszkanie 4.000.zł/mkw było prawie niemożliwe. „Tak więc, nawet najbardziej budżet kupić jednopokojowe mieszkanie 35 metrów kwadratowych o uchylenie całą pensję przez dziewięć lat, ale jest to możliwe tylko w teorii, a także z dnia na dzień kosztuje a poziomem cen prawdziwy okres, w którym można zapisać się na ich własnym mieszkaniu wzrosła do 20-25 lat samo można powiedzieć w odniesieniu do regionów „, -. wyjaśnił Adamski. Mniejsza różnica między ceną metra kwadratowego oraz wynagrodzenia miesięcznego, im więcej obywateli będzie zakup nieruchomości, jest przekonany, doradca finansowy z prezydentem i Korporacja Budownictwa „Lider”. „Jednakże, nawet przy obecnej relacji dochodów i ceny nieruchomości, 95% mieszkań w nowej klasie ekonomicznej w Toruniu i regionie jest sprzedawany obecnie w fazie budowy, co oznacza, że ​​widoczny brak równowagi w strukturze popytu i podaży” – stwierdził ekspert. Segment nieruchomości „gospodarki” w Polsce jest nadal chiejny, na które popyt przewyższa podaż co najmniej 2-2,5 razy, że nie przyczynia się do jego dostępności, agencja stwierdziła.